Z pewnością wiele osób zastanawia się, na jakiej zasadzie działają w ogóle przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wiadomo, że w miejscowościach, w których jest dostęp do kanalizacji, nie trzeba korzystać z takich rozwiązań. Jednak wszędzie tam, gdzie kanalizacja nie jest zamontowana, trzeba odprowadzać nieczystości w inny sposób.

Proces nitryfikacji i denitryfikacji zachodzący w oczyszczalni

biologiczne oczyszczalnie ścieków - wielkopolskieJedni decydują się na szamba z betonu lub z plastiku, a inni wolą bardziej ekologiczne rozwiązania, czyli właśnie budowa przydomowej oczyszczalni. Na taką inwestycję mogą pozwolić sobie właściciele, którzy mają do dyspozycji sporo wolnej przestrzeni na posesji. Chodzi o to, że oczyszczalnia zajmuje dość dużo miejsca, chociaż obecnie budowane są i takie, które wcale nie są bardzo duże i mieszczą się spokojnie także na średniej wielkości posesjach. Takie biologiczne oczyszczalnie ścieków – wielkopolskie działają na bardzo prostych zasadach. Ogólnie podzielone są one na kilka zbiorników. W jednym zbiorniku dochodzi do procesów tlenowego oczyszczania ścieków – jest to proces nitryfikacji, ale również beztlenowego oczyszczania – analogicznie jest to proces denitryfikacji. W zbiorniku dochodzi także do oddzielania z nieczystości bytowych osadów oraz tłuszczy. Urządzenie, jakim jest oczyszczalnia biologiczna, działa praktycznie bezobsługowo. Trzeba tylko pamiętać o tym, by raz na 9 miesięcy oczyścić pierwszy zbiornik, w którym gromadzony jest osad.

I właściwie na tym polega cała obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków. Warto wspomnieć, z jakich dokładnie elementów zbudowana jest cała oczyszczalnia. Otóż znajdują się w niej: komora oczyszczania beztlenowego, komora z procesem tlenowym. Ważna jest też komora osadu wtórnego. To właśnie do tej komory ostatecznie trafia woda, która została już oczyszczona z zanieczyszczeń.