Podczas zimowych prac związanych z oczyszczeniem dróg ze śniegu i lodu stosuje się kilka głównych środków. Jednym z nich jest sól drogowa. Jednak ostatnimi czasy dużo większą popularność zdobywa chlorek wapnia, który ma dużo lepsze właściwości. Czym charakteryzuje się ten skuteczny środek usuwający z dróg warstwy śniegu oraz lodu?

Skuteczny środek do odladzania dróg

chlorek wapnia do odladzania drógWiększość ekspertów zarządzających zimowymi bataliami drogowymi maszyn i ludzi zastanawiała się przez długi czas czym zastąpić szkodliwą sól drogową. W ten sposób do użycia wszedł chlorek wapnia do odladzania dróg, który jest coraz bardziej powszechnie stosowany. Dzięki niemu możliwa jest zimowa konserwacja ciągów drogowych oraz pieszych, która jest dużo bardziej skuteczna niż użycie klasycznego chlorku sodu. Swoją skuteczność zawdzięcza bardzo dużej higroskopijności, czyli zdolności pochłaniania dużej ilości wody i wilgoci. Jest to swego rodzaju ekologiczny środek, którego używają drogowcy. Dzięki jego stosowaniu możliwe jest uniknięcie wielu niepożądanych efektów ubocznych stosowania soli drogowej. Podczas stosowania chlorku wapnia nie mamy do czynienia z niszczeniem nawierzchni drogowych lub z nadmiernym narażeniem na korozję samochodów. Chlorek wapnia pozwala także wyeliminować największą wadę stosowania soli, czyli bardzo niekorzystny wpływ na faunę oraz florę danego kraju.

Chlorek wapnia jest coraz częściej wprowadzaną alternatywą dla soli kamiennej w krajach Unii Europejskiej. Dzięki jego stosowaniu podczas zimowej konserwacji dróg, większość gleb w naszym kraju zmieniłaby swoją charakterystykę na mniej kwaśne. Dzięki temu wdrożenie chlorku wapnia wykazywałoby nie tylko doraźne korzyści dla środowiska, ale także długofalową pomoc w poprawie jego kondycji.

Kategorie: Produkcja