Koledzy odtwarzający współczesne formacje wojskowe mieli niesamowicie ułatwione zadanie, gdyż elementy stroju i oporządzenia, używanego przez konkretną jednostkę często było można dostać w sklepach militarnych bez większego trudu. Rekonstruktorzy wcześniejszych formacji mieli za to nie lada wyzwanie by skompletować stroje, zwłaszcza jeśli były to mundury paradne.

Rekonstrukcja munduru historycznego

mundury historyczneMundury paradne i galowe, szczególnie te które używane były przed pierwszą wojną światową, bywały często bardzo misternie zdobione i wyglądały niesamowicie imponująco, choć w żaden sposób nie były dostępne w zwykłych sklepach militarnych. Wielu odtwórców zmagało się więc z problemem braku stroju, sięgając po niehistoryczne zamienniki. Co bardziej uzdolnieni odtwórcy często jednak podejmowali się wykonywania takiego umundurowania własnoręcznie, stosując nie tylko materiały, ale również i techniki szycia używane w danej epoce. Naturalnie, najbardziej uzdolnieni z owych rzemieślników tworzyli bardzo szybko własne zakłady, tworzące dowolne mundury historyczne wedle wzoru muzealnego, często niczym nie odbiegające od pierwowzoru. Zapotrzebowanie na stroje zawsze było bardzo duże, gdyż coraz więcej osób zajmowało się odtwórstwem historycznym, a widok kolegów zajmujących się kilkoma epokami jednocześnie, czasem bardzo odległymi, nie był wcale rzadkim widokiem.

Dokładności i idealnego odwzorowania wymagały zwłaszcza mundury paradne, które musiały być odwzorowane nie tylko wystarczająco dokładnie, ale również i wizualnie imponująco, gdyż często zawierały w sobie mnóstwo drobnych detali i ozdób, dość trudnych do wykonania. Dokładna rekonstrukcja takiego stroju była więc dość dużym wyzwaniem, aczkolwiek efekt często był zdecydowanie wart poświęconego czasu.

 

Kategorie: Moda