Ważnym wynalazkiem starożytnych Chińczyków był cienki, delikatny materiał znany jako porcelana. Nie jest to jeden z najsłynniejszych wynalazków pochodzących ze starożytnych Chin, takich jak proch czy druk, ale porcelana była jednym z głównych materiałów eksportowych w historii Chin. Dziś jest popularną pamiątką dla turystów i można ją znaleźć na wielu rynkach i w sklepach specjalistycznych w całych Chinach.

Porcelana – ceramika wynaleziona w Chinach

porcelana krzysztofW starożytnym świecie porcelana była koniecznością. Do codziennego użytku służyła jako materiał do wyrobu filiżanek, talerzy i innych przydatnych przedmiotów. Wykwintne, wysokiej jakości porcelany były zwykle przechowywane w formie dekoracji lub przekazywane jako prezenty. Porcelana była również wykorzystywana do tworzenia dekoracyjnych posągów i przedmiotów ozdobnych dla wyższych klas. Ceramika po raz pierwszy pojawiła się w dynastii Shang (ok. 1600-1046 p.n.e.). To podstawa rzemiosła porcelanowego. Produkcję porcelany rozpoczęto za panowania dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.). Jego produkcja była ważną sztuką narodową aż do dynastii Qing (1644–1912), ostatniej dynastii cesarskiej w Chinach. Cała historia porcelany, do której należy również dzisiejsza porcelana krzysztof, w Chinach i na świecie interesuje miłośników historii, miłośników kultury i każdego, kto chce odwiedzić Chiny dla siebie. Porcelana opracowana w Chinach jest dobrze zeszkloną ceramiką. Taki materiał ceramiczny zwykle składa się z rodzaju gliny zwanej kaolinem. Może zawierać takie składniki jak: szkło, kość, popiół, kwarc i alabaster.

Trzy niezbędne składniki w przypadku porcelany to kaolin, paliwo do pieców wysokotemperaturowych i glazura. Mimo że Chiny opanowały technologię glazury kilkaset lat później niż Nowy Babilon, Chiny posiadały dwa podstawowe elementy, których nie posiadały inne obszary: obfity kaolin i zasoby leśne.