Mimo swoich niewielkich gabarytów filtr oleju pełni ważną funkcję w każdym aucie. Odpowiednio dobrany zapewni dobrą filtrację oleju, co zaoszczędzi nam kłopotów związanych z silnikiem. Na przykładzie Citroena C3 podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu tej części eksploatacyjnej. 

Jak często wymieniać filtr oleju w Citroenie C3?

filtr oleju citroen c3Aby dobrze zrozumieć, dlaczego filtr oleju jest tak ważnym elementem w każdym aucie, należy zrozumieć jakie funkcje pełni oraz jak jest zbudowany. Większość z nas zapewne choć raz w życiu widziała taką część — to metalowa, zazwyczaj czarna puszka o owalnym kształcie. Wewnątrz niej znajduje się papierowy wkład, który ma za zadanie zatrzymywać wszelkie nieczystości. Oczywiście jest on odporny na rozpuszczenie przez olej. Oprócz tego, we wnętrzu filtra znajdziemy również zawór nadciśnienia, odpowiedzialny za wtłaczanie oleju do wewnątrz „puszki” i odprowadzanie, już czystego, do silnika. Jeśli smarowidło silnika oraz filtr są dobrej jakości i wymieniamy go regularnie, znacznie zwiększamy żywotność naszego samochodu. Omawiane auto nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o wymianę tego podzespołu. Filtr oleju citroen c3 kończy swoją żywotność po około 10-15 tysiącach kilometrów Wiele zależy od tego, jak często eksploatujemy nasze auto oraz jakim olejem „zalaliśmy” nasz silnik. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nas filtr działa prawidłowo, warto go wymienić. Jego koszt jest doprawdy niewielki i wacha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, natomiast dzięki temu zyskamy spokojną głowę, a w trasie nie spotka nas żadna nieprzyjemność, związana z awarią silnika. 

Ten krótki tekst pomoże lepiej zrozumieć, jak istotną częścią w aucie jest filtr oleju. Znając jego budowę oraz żywotność, posiadacze omawianego Citroena C3 nie muszą już obawiać się nieprzyjemności, związanych choćby z zatartym silnikiem.