Wiele rzeczy i sytuacji w życiu każdego człowieka stwarza pewne zagrożenia. Często nawet nie jesteśmy świadomi tego, że narażamy się na zarażenie wirusami czy pasożytami. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, zapobieganie i zachowanie wszelkich środków ostrożności. Jak ustrzec się przed pasożytami? I jak sprawdzić czy nie jesteśmy nimi zarażeni?

Kiedy należy zbadać się na obecność pasożytów?

badanie na obecność pasożytówZarażenie się pasożytami może mieć miejsce w różnych sytuacjach. Dlatego warto wiedzieć, na co uważać, aby tego uniknąć. Pasożyty najczęściej trafiają do naszego organizmu drogą pokarmową. Oznacza to, że przede wszystkim należy zwracać szczególną uwagę na to, aby często myć ręce. Choroby pasożytnicze często nazywane są właśnie chorobami brudnych rąk. Kontakt z przedmiotami w przestrzeni publicznej czy z ziemią bądź piaskiem niesie ze sobą potencjalne zagrożenie. Mogą znajdować się tam jaja pasożyta, które na dłoniach możemy przenieść do ust. Podobnie możemy się zarazić, kiedy nie umyjemy owoców i warzyw przed spożyciem. Na nich również może czyhać niebezpieczeństwo. Oprócz tego, należy także unikać jedzenia surowego bądź niedogotowanego mięsa. Tam mogą znajdować się tasiemce, które sieją spustoszenie w ludzkim organizmie. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, możemy przeprowadzić badanie na obecność pasożytów w laboratorium. Wystarczy zanieść tam próbkę kału, w której specjaliści poszukają jaj pasożytów. Jeśli będą obecne, zidentyfikują je i zlecą potrzebne leczenie.

Pasożyty to stworzenia, które żerują na swoim żywicielu, pozbawiając go substancji odżywczych i doprowadzają do nieprzyjemnych dolegliwości i kłopotów zdrowotnych. Dlatego należy zawsze myć ręce przed jedzeniem, myć także owoce i warzywa. Również unikać spożywania niedogotowanego mięsa. Profilaktyka i rozwaga pomoże uchronić nas przed konsekwencjami. 

Kategorie: Zdrowie