Do mocowania w podłożu wykonanym z pełnego materiału, jak beton czy cegła stosuje się element konstrukcyjny zwany kotwą. Zazwyczaj jest to poziomy pręt ściągający elementy konstrukcji, na przykład słupy czy filary, chroniąc je przed rozchyleniem. Solidna i trwałą konstrukcja jest rozwiązaniem mocującym, charakteryzującym się szerokim spektrum zastosowań.

Efektowne kotwienie w podłożach betonowych

kotwy staloweStalowy łącznik konstrukcyjny to popularny sposób na mocowanie elementów do podłoża, gwarantujący solidne i trwałe łączenie na lata użytkowania. Dobrze zamontowane kotwy stalowe wytrzymają duże obciążenia, dzięki czemu stanowią bezpieczne i solidne rozwiązanie do każdego domu, zakładu produkcyjnego lub hal technologicznych i magazynowych. Łącznik stalowy wykonany jest z odpornej na korozję stali cynkowanej galwanicznie, co zapewnia długą trwałość całej konstrukcji. Jest to element rozporowy, który nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi w procesie montażu, lecz wystarczą typowe narzędzia, spotykane w warsztacie. Kotwę można wykorzystać zarówno do średnich, jak i ciężkich mocowań. Montaż kotew stalowych odbywa się w kilku etapach. Pierwszym krokiem jest wywiercenie i oczyszczenie otworu, w którym należy umieścić kotwę. Następnie na trzpień gwintowany nakłada się przedmiot mocowany, który dokręca się nakrętką. Podczas dokręcania stożek rozpierający zostaje wciągnięty w tulei rozporowej, dzięki czemu kotwa rozpiera się w cztery strony. Powoduje to solidne i mocne unieruchomienie w otworze.

Podsumowując, kotwy stalowe posiadają szereg wad, dlatego stosowane są do zapewnienia pewnego i solidnego zamocowania. Jest to tańsze rozwiązanie i kotwy stalowe można natychmiast obciążać, w przeciwieństwie do rozwiązań chemicznych. Montaż przebiega szybko i jest niezależny od temperatury otoczenia.