Wiele firm produkcyjnych, zarówno dużych koncernów jak i mniejszych, lokalnych zakładów, używało własnych projektów wyrobów, nie korzystając z żadnych istniejących planów. Wymagało to jednak użycia specjalnie zaprojektowanych do tego maszyn produkcyjnych, które musiały być wykonywane od podstaw, by spełniały konkretne zadanie.

Projektowanie zaawansowanych maszyn produkcyjnych

projektowanie maszynNowatorskie procesy produkcyjne i zastosowanie innowacyjnych technologii często wykluczało użycie istniejących modeli sprzętu produkcyjnego, czy to ze względu na niewystarczającą funkcjonalność, czy też zbyt małą precyzję. Z tego też powodu, firmy których głównym zajęciem było projektowanie maszyn produkcyjnych na zamówienie i ich konstrukcja, cieszyły się coraz większym zainteresowaniem. Niezależnie czy zakład potrzebował niewielkiego robota do linii produkcyjnej, czy też masywnej maszyny wielofunkcyjnej, firmy owe najczęściej były w stanie przedstawić kilka różnych wariantów projektu, posiadające równie wysokie specyfikacje, choć różniące się od siebie choćby funkcjonalnością i możliwościami. Najczęściej projektowanymi urządzeniami były oczywiście maszyny produkcyjne przeznaczone do jednego zadania. Były one stosunkowo proste do przygotowania, choć oczywistą ich wadą był brak możliwości zastosowania ich do innego procesu produkcyjnego. Niemal każde takie urządzenie było całkowicie zautomatyzowane, i łatwe w obsłudze.

Nieco rzadziej projektowane były urządzenia wielozadaniowe, posiadające wymienne narzędzie lub możliwość zmiany programu działania. Mimo iż ich zaprojektowanie i wykonanie zajmowało dość dużo czasu, to jednak dobrze wykonane maszyny wielofunkcyjne mogły być używane do coraz to nowych zadań, nierzadko wymagając tylko wymiany narzędzi zawartych w danym urządzeniu.

Kategorie: Przemysł