W Niemczech istnieją trochę inne zasady rozliczania podatków niż w Polsce. Wiadomo zaś, że wielu Polaków pracuje właśnie w tym kraju. Nie każdy wie, w jaki sposób należy się rozliczyć i w tej sytuacji najlepiej skorzystać z ofert biur, które oferują wykonanie profesjonalnego rozliczenia.

Kwota wolna od podatku w Niemczech

zwrot podatku w NiemczechW Niemczech istnieją kryteria, które mówią o osobach mających obowiązek rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym. Tu należy zaznaczyć, że Finanzamt (czyli ten właśnie urząd) może wezwać do rozliczenia również te osoby, które wcale nie są objęte kryteriami. Nie jest to wtedy żadna pomyłka! Taka osoba obligatoryjnie musi rozliczyć się z urzędem (jest traktowana jak te osoby, które spełniają kryteria do rozliczania). Jeśli chodzi o zwrot podatku w Niemczech to jak najbardziej można go uzyskać, a sumy wcale nie są małe. Tym bardziej warto starać się o zwrot. Od roku 2014 osoby, które rozliczały się w poprzednich latach z niemieckim urzędem skarbowym, mają obowiązek do corocznego rozliczania się. Jeśli ktoś nie dotrzyma swojego obowiązku i nie rozliczy się na czas, to niestety dostanie wezwanie z niemieckiego urzędu, a w nim również naliczone kary pieniężne. Na szczęście biura podatkowe doskonale wiedzą, jakie prawo obowiązuje w Niemczech i dotrzymują wszystkich terminów. Jeśli ktoś rozlicza się samodzielnie, nie ma problemu – jak najbardziej może to robić.

Nie każdy jednak ma na to czas i ochotę, dlatego korzysta z usług fachowców. Pracownicy w Niemczech powinni się również zapoznać z aktualnymi kwotami wolnymi od podatku w tym kraju. Te zaś rosną z roku na rok. Jeśli chodzi o rok 2017, to kwota wolna od podatku wynosi 8.820,00 euro. Co roku kwoty wolne od podatku są inne, dlatego też należy do regularnie sprawdzać, by być na bieżąco z wymaganiami.

 

Kategorie: Biznes i finanse