Tworzywa są obecnie jednym z najpopularniejszych surowców używanych do produkcji. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają one w produkcji części do samochodów, która kojarzy się raczej ze stalą.

Jaki rodzaj tworzyw stosuje się w motoryzacji

guma NBRMimo, że wydaje się że motoryzacja oparta jest głównie na różnego rodzajach stali, w każdym samochodzie występuje wiele części, do których ten surowiec zupełnie się nie nadaje. Dlatego też w motoryzacji tak szeroko stosuje się gumy techniczne, takie jak guma NBR. Jest to wytworzone z naturalnego kauczuku tworzywo, dodatkowo poddawane wielu procesom chemicznym i mechanicznym, dzięki którym osiąga swoje właściwości. Gumy tej używa się do produkcji takich elementów jak przewody hydrauliczne, uszczelki i wiele innych elementów, które muszą być szczególnie odporne na wysokie temperatury, jednocześnie będąc elastycznymi i wysoce odpornymi na inne, mniej lub bardziej niekorzystne warunki pracy oraz agresywne substancje chemiczne. Guma NBR jest szczególnie odporna na różnego rodzaju smary, gorący olej napędowy i ogólnie, na wysokie temperatury i działalność chemicznych środków żrących. Z tych tez względów stosuje się ja nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale również w produkcji rękawiczek medycznych czy też innych produktów i urządzeń medycznych. Warto wspomnienia jest także to, że to właśnie tworzywo NBR stosuje się do produkcji takich części motoryzacyjnych jak opony i dętki, czyli elementy wysoce elastyczne, ale jednocześnie muszące znieść znaczne obciążenia podczas codziennej pracy.

Bez wątpienia tworzywa sztuczne są niezastąpionym surowcem w przemyśle motoryzacyjnym i nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Tylko tworzywa sztuczne posiadają wyjątkową odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne z zachowaniem wyjątkowej elastyczności.